پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

  • نماز جمعه 16 فروردین 1398

  • نماز جمعه 9 فروردین 1398

  • نماز جمعه 2 فروردین 1398

  • 1
  • 2
  • 3

وظایف ما در پیشگیری و مقابله با فتنه‌های آینده:
انقلاب اسلامی ایران که با رهبری امام خمینی(ره) و مجاهدت مردم متدین به ثمر نشست، نقطه عطفی در روند دینی و سیاسی جهان بود. انقلابی که آرمانش احیای دین سیاسی و سیاست دینی است، آنچه که سال‌های سال سردمداران جهان خلاف آن را ترویج کرده و آن را بر جهان حاکم کرده‌اند. طبیعی است که چنین نظام سیاسی مخالفتها و دشمنی‌هایی در سطح جهان، منطقه و داخل کشور به همراه داشته باشد. همه کسانی که منافع خود را در تضاد با نظام اسلامی می‌بینند در صدد ساقط کردن آنند. یکی از مهمترین راهبردهای دشمنان برای به شکست کشاندن نظام اسلامی جدا کردن مردم از آن است؛ چون انقلاب ما مردمی است و قدرت خود را از مردم دریافت می‌کند، بهترین و مؤثرترین راه نا امید کردن و جدا کردن مردم از نظام است. برای رسیدن به این هدف یکی از رویکردهای دشمنان ما ایجاد فتنه و ایجاد فضای تردید در کشور است تا مردم نتوانند واقعیات را تشخیص دهند و در حمایت از نظام اسلامی دچار شک شوند.
از طرفی دلسوزان نظام اسلامی در همه سطوح در برابر ایجاد فتنه‌ها وظایفی را بر عهده دارند که در مرحله اول باید آنها را بشناسند و در مرحله بعد به آن عمل کنند. می‌توان سه نوع وظیفه در برابر فتنه‌ها بر شمرد که عبارت است از:
1-وظیفه فردی 2- وظایف نخبگان 3- وظایف دولت اسلامی
وظیفه نوع اول شامل همه افراد جامعه می‌شود و به عبارت دیگر: همه وظیفه دارند در برابر فتنه‌ها از خود عکس العمل نشان دهند. در این راستا می‌توان به تکالیفی اشاره کرد.
الف) حفظ دین و ارزش‌ها
نظام ما یک نظام دینی و مبتنی بر آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی است. هرچه مردم در حفظ عقائد و ارزش‌های دینی خود بیشتر کوشا باشند، اساس انقلاب اسلامی محکم‌تر خواهد شد. یکی از اهداف مهم فتنه گران از ایجاد فتنه، سست کردن باورهای دینی مردم است. بنابراین نخستین وظیفه در بخش وظایف فردی، این است که دین و آموزه‌های آن حفظ شود، تا از دست اندازی دزدان و فتنه‌گران جلوگیری شود تا دستاوردهای انقلاب اسلامی، عقاید و ارزش‌ها پا برجا بماند. امیرالمومنین(ع) در خطبه 16نهج البلاغه می‌فرماید: «سوگند به خدایی که پیامبر را به حق مبعوث کرد، سخت آزمایش می‌شوید، چون دانه‌ای که در غربال ریزند، یا غذایی که در دیگ گذارند! به هم خواهید ریخت، زیرو رو خواهید شد، تا آنکه پایین به بالا و بالا به پایین رود». حضرت همچنین در خطبه 103 می‌فرماید: «بزودی زمانی بر شما خواهد رسید که اسلام چونان ظرف واژگون شده در آن است ریخته می‌شود».
برای اینکه بتوانیم دین خود را حفظ کنیم، باید در مورد اعتقادات و ارزش‌ها معرفت لازم را کسب کنیم. هر کس باید دغدغه حفظ اعتقادات دینی خود را داشته باشد و ارزش‌های اسلام را درست شناخته باشد، در این مسیر فریب نخورد. پس تقویت ایمان، افزایش سطح معرفت و شناخت یقینی باورها و ارزش‌ها، وظیفه عموم مردم است.
ب) حفظ هوشیاری و پرهیز از سواری دادن به فتنه گران
از وظایف هر فردی در فتنه این است که ابزار دست فتنه گران قرار نگیرد. همیشه کسانی که وارد فتنه می‌شوند ذی نفع نیستند. بسیاری هستند که از روی جهل و نادانی وسیله‌ای می‌شوند برای سوء استفاده سران فتنه. امیر المؤمنین در حکمت اول نهج البلاغه می‌فرماید: «در فتنه‌ها چونان شتر دو ساله باش، نه پشتی دارد که سواری دهد و نه پستانی تا او را بدوشند». گاهی سکوت برخی از افراد کمک به فتنه گران است، گاهی فتنه گران از مال یا موقعیت اجتماعی یا آبروی شخصی سوء استفاده می‌کنند.
ج) امر به معروف و نهی از منکر
یکی از وظایف مهم اسلامی همه افراد جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است که هم در آیات قرآن به آن اشاره شده و هم در روایات معصومین علیهم السلام. افراد جامعه فقط مکلف به حفظ دین و انجام تکالیف فردی خود نیستند، بلکه نسبت به افراد دیگر و جامعه اسلامی نیز مسؤل هستند. در سوره ولعصر آمده است: «و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر»، اهل سعادت کسانی هستند که علاوه بر اینکه ایمان می‌آورند و عمل صالح انجام می‌دهند، دیگران را دعوت به رعایت حق و داشتن صبر می‌کنند. هر فردی وظیفه دارد که اگر افرادی مغلوب فتنه شده‌اند به آنها هشدار دهند و او را از وارد شدن در مسیر انحراف باز دارند.
د) شناخت رهبری در نظام اسلامی و پیروی از او
ستون خیمه نظام اسلامی رهبری نظام است که در نظام ما در ولایت فقیه ظهور پیدا کرده است. یکی از ویژگی‌های مهمی که نظام ما را از سایر نظام‌ها ممتاز می‌کند رهبری الهی است. هدف در بسیاری از فتنه‌ها، مخصوصاً فتنه 88 تضعیف رهبری نظام بود. همه افراد جامعه وظیفه دارند رهبر جامعه اسلامی را شناخته و در مسائل و رویدادها و اختلافاتی که روی می‌دهد از او تبعیت کنند. او محور وحدت است و عموم مردم باید تلاش کنند این محور را حفظ کنند. اگر این محور حفظ نشود جامعه ناگزیر دچار اختلاف و پراکندگی می‌شود و با اختلاف و پراکندگی، وحدت، عزت، قدرت و سعادتی باقی نخواهد ماند.
2- وظایف نخبگان
وظایفی که برای افراد جامعه بیان شد برای نخبگان نیز وجود دارد، ولی به سبب موقعیت اجتماعی و تاثیرگذاری آنها بر دیگران، باید به این وظایف به صورت گسترده‌تر و سنجیده‌تر عمل کنند.
الف) تقویت فرهنگ دینی
نخبگان جامعه علاوه بر اینکه نسبت به حفظ و تقویت باورها و عقاید خود مسؤل هستند، باید تلاش کنند تا زمینه رشد فرهنگ دینی در جامعه گسترده شود. منظور از نخبگان و خواص، مسؤلان رسمی نیستند، بلکه منظور خواص در قشرهای گوناگون مردم مانند استادان دانشگاه، عالمان حوزه و شخصیت‌های مورد اعتماد مردم در شهرها و استان هستند که سخن آنان، شنیده می‌شود و تأثیر دارد. خواص جامعه طبقه ممتاز جامعه هستند که علم، فهم و موقعیت اجتماعی بیشر و بهتر دارند و می‌توانند بر مردم تأثیرگذار باشند.
ب) الگو بودن برای دیگران
نخبگان جامعه باید به گونه‌ای در جامعه عمل کنند که الگوی رفتاری مناسبی برای دیگران باشند. یعنی علاوه بر بیان و تبلیغ فرهنگ دینی و اسلامی، خود نیز به آن عامل باشند و با رفتار خود نیز مروج فرهنگ اسلامی باشند. وقتی مردم بدانند کسی که آنها را به معارف اسلامی دعوت می‌کند، خود نیز بدان عمل می‌کند، بهتر سخنان او را قبول می‌کنند.
ج) تلاش برای ایجاد و حفظ وحدت
نخبگان جامعه می‌توانند با دعوت مردم به خود باعث اختلاف و تفرقه شوند و می‌توانند با دلسوزی و خیرخواهی به وحدت برسند که نتیجه آن اتحاد جامعه خواهد بود. در این بین اگر برخی فریب خورده و قابل هدایت نیستند باید نخبگان از آنها فاصله بگیرند، چون در این صورت اتحاد بی معنی خواهد بود. خواص جامعه می‌توانند با پرهیز از دنیا طلبی و هوای نفس و تلاش در جهت اعتلای جامعه اسلامی، وحدت جامعه اسلامی را حفظ و تقویت کنند.
3- وظایف دولت اسلامی در برابر فتنه
همان وظایفی که برای نخبگان گفته شد، به شکل ویژه‌تر برای مسؤلان دولت اسلامی وجود دارد.
الف) تقویت معرفت و ایمان مردم
اولین وظیفه دولت اسلامی ترویج معارف دینی و حفظ ایمان مردم است. در نظام اسلامی که سیاست عین دیانت است باید در جهت حفظ مبانی فکری و ارزشی اسلام از قدرت‌های قانونی استفاده شود و برای نهادهای رسمی که در این جهت تلاش می‌کنند اولویت قایل شد.
ب) پیشگیری از نفوذ بیگانگان در بدنه دولت
مسؤلان دولتی باید مراقب باشند که دشمنان نظام اسلامی در بدنه دولت نفوذ نکنند و در مصدر امور قرار نگیرند، مخصوصاً در پسابرجام خطر نفوذ به صورت جدی‌تری مطرح است و دشمنان سعی دارند در دستگاه‌های تصمیم ساز و تصمیم گیر نفوذ کرده و انقلاب اسلامی را از مسیر خود منحرف کنند.
ج) حفظ وحدت جامعه در پرتو ولایت پذیری
دولت اسلامی باید سعی و تلاش داشته باشد که بر اساس معیارهای اسلامی و در سایه ولایت فقیه، وحدت بین مردم را حفظ کند. نه خود عامل ایجاد تفرقه باشد و نه اجازه دهد که دیگران به چنین هدفی دست‌رسی پیدا کنند. وظیفه مسؤلان دولتی در حفظ و تقویت وحدت جامعه از نخبگان و افراد عادی بسیار بیشتر است، چون در موقعیتی قرار دارند که تأثیر بسزایی در جامعه دارند.
                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                                                        حاج آقا هاشمی

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2229212
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
433
1129
21372
45242