پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

خطبه های اولین جمعه شهریور ماه1397

2 / 6 / 97

خطبه اول

امام جمعه محترم شهر محمدآباد ضمن رعایت خود و دیگران به رعایت تقوای الهی بیان کردند : بهترین سفارشی که می توان به بندگان خدا کرد تقوای الهی است . تقوی چیست و صاحبان تقوا چه کسانی هستند ؟ علائم و نشانه های آن کدام است ؟ بر اساس خطبه 193 نهج البلاغه؛ اهل تقوی دارای نفس های عفیفی هستند ( أنفسه عفیفهر). عفیف بودن به حالتی در نفس انسان می گویندکه نفس انسان را از تبعیت در شهوت حفظ می کند . شهوت یعنی طغیان و زیاده روی . شهوتداراری انواع مختلفی است: از جمله شهوت جنسی ( قوی ترین مصداق شهوت )، شهوت در خوراک، شهوت در حب دنیا ( مثل حب جاه و مقام و ثروت . عفت نقطه مقابل شهوت است .

در عین حال شهوت غریزه ای است که لازم و ضروری است، اگر شهوت نباشد جریان تولید مثل قطع می شود . در اسلام حب الشهوات مذموم است . افراط در شهوت مذموم است اعتدال در صفات اخلاقی منوط به اطاعت از عقل است. وقتی عفت بیاید قناعت ، حلم، حسن خلق، وقار، جود و بخشش می آید.

بطور کلی عفت یعنی پاکی ظاهر و باطن . گرچه برخی سعی می کنند که عفت را در مقابل حجاب قرار دهند و بگویند عفاف ( پاکی باطن ) و حجاب ( پوشش ظاهر ). حجاب زیر مجموعه عفاف است . عفاف هم ظاهر را شامل می شود و هم باطن را. درقرآن کریم هم در بعضی از آیات به عفاف اشاره شده است . در بحث ازدواج بعد از آنکه در مورد ازدواج تشویق کرده میفرماید : و لیستعفف الذین لا یجدون نکاحا : اینجا وظیفه؛ عفت ورزیدن است .

ایشان به داستانی از امام موسی کاظم (ع) پرداختند: بشر کافی از متولین شهر در داخل خانه بساط گناه فراهم آورده بود؛ مغنی و خواننده دعوت گرده بود. کنیز خانه درب منزل آمده بود و امام موسی کاظم (ع) از کوچه می گذشتند. امام از کنیزک سوال کرد صاحب این خانه عبداست یا حر ؟ کنیزک با توجه به امکانات و تشریفات خانه گفت: مگر می شود صاحب این خانه بنده باشد. امام نیز فرمودند: آری آزاد است که اینگونه عمل می کند. کنیزک وقتی وارد خانه شدند جریان را برای صاحب خانه تعریف کرد. صاحب خانه به دنبال امام پای برهنه دوید و گفت: اگر عبد بودم هر کاری را انجام نمیدادم و مسیر زندگی او با یک امر به معروف صحیح عوض شد.

راه داشتن عفت بستن راههای ورود گناه است. باید منافذ ورودی گناه بسته شود مثل: چشم، گوش، لامسه، ذائقه و بویایی است. فکر(عقل) و قلب( مرکز احساسات) نیز از راههای ورودی دیگر است. این منافذ هفتگانه باید حفظ شود . با چشم هر چیزی را ندید و با گوش هر چیزی را نشنید

انسان از این منافذ ورودی گناه وارد جهنم می شوند ( جهنم دارای7 در است ). در روایت داریم: هر صبح اعضاء و جوارح بدن زبان را مخاطب قرار می دهند و می گویند: خدا را خدا را در حق ما رعایت کن. در قیامت بدن انسان به سبب گناه زبان معذب می شود.

خطبه دوم :

پس از سفارش به رعایت تقوای الهی به مهمترین مناسبتهای در پیش رو اشاره کردند:

حادثه شهادت شهید رجایی و باهنر: که در مقام خدمتگذاری به دولت و ملت بصورت ناگهانی توسط منافقین کوردل به شهادت رسیدند. به همین مناسبت این هفته، هفته دولت نامیده شده است. دولت ما باید برنامه این دو بزرگوار را سرلوحه خودشان قرار دهند، ساده زیستی، انقلابی بودن، ولایتی بودن و در خط رهبری بودن.

هجمه اقتصادی و مشکلات و گرفتاری هایی وجود دارد؛ اما مردم ما از این امتحان هم سربلند بیرون خواهند آمد.

چندین سال است که عربستان ملعون آ مریکا و انگلیس برای نابودی رژیم اسلامی مشغولند، یک زمان تمام همتشان این بود که نگذارند ایران در جنگ با عراق پیروز شود . درحال حاضر در پاکستان نخست وزیر جدید این کشور از اصطلاح امام خمینی (ره) استفاده می کند . در بحرین که استان چهارم ایران بود و در زمان شاه ملعون از ایران جدا شد تمثالهایی از امام خمینی و مقام معظم رهبری در حسینیه ها دیده می شود.

یا بزودی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری إن شاءالله پیروز خواهیم شد. مردم و دولت باید سعی کنیم زندگی خودمان را منطبق با قوانین اسلام بکنیم .

دومین مناسبت : تولد امام هادی (ع)

سومین مناسبت: مراسم بزرگ عید غدیر که بزرگترین عید اسلامی است چون تمام ثمره رسالت و نبوت پیامبر گرامی اسلام در ولایت امیرالمومنین خلاصه می شود. أتممت و أکملت یعنی تمام دین و کمال ایمان در ولایت علی است یعنی اگر ولایت علی نبود تمام رسالت انبیاء قبلی بی حاصل بود . یعنی ولایت امیرالمومنین خلاصه و عصاره همه آنهاست .

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2154126
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
3335
1247
44750
57704