پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

خطبه اول
حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه اول نماز در ادامه مباحث خطبه های قبل بیان داشتند:

ريشة تمام ارزش‌هاي اخلاقي، ايمان به خداست و از ديدگاه اسلام تا كاري به انگيزة ايمان انجام نگيرد، ارزشمند نخواهد بود و با توجه به اينكه ايمان وابسته به معرفت و شناخت است ـ تا آنجا كه نقص و كمال معرفت، در نقص و كمال ايمان مؤثر است و هرچه شناخت انسان زنده‌تر و عميق‌تر باشد، ايمان وي نيز به همان نسبت زنده‌تر و عميق‌تر خواهد بود ـ نتيجة طبيعي اين دو مقدمه آن است كه علم و معرفت نسبت به متعلّق ايمان در زمرة اصول و ريشه‌هاي ارزش‌هاي اخلاقي شمرده مي‌شود. علم و معرفت هرچه كامل‌تر باشد، از طريق تأثير در ايمان، ارزش والاتري مي‌آفريند و تأثير عميق‌تري در وصول انسان به سعادت جاوداني ورسيدن به اصيل‌ترين ارزش و كمال در زندگاني‌اش دارد. در نتيجه، انسان براي رسيدن به سعادت والاتر بايد ايمانش را قوي‌تر كند و براي تقويت بيشتر ايمان، لازم است هرچه بيشتر بر شناخت و معرفت خويش بيفزايد؛ البته به عنوان شرط لازم در كنار شرط‌هاي ديگر.
هاشمی در ادامه بیان داشت: حس‌گرايي است از جمله موانع شناخت است. چون انسان انس زيادي با محسوسات دارد ، اين انس سبب مي‌شود كه در موضوعات نامحسوس و ماوراي محسوسات نيز از حس استفاده كند و به دنبال امور حسّي بگردد.
از قرآن كريم برمي‌آيد در ميان برخي اقوام پيامبراني مبعوث شدند و مردم به انبيا گرايش يافتند؛ ولي وقتي كه مي‌بايست به درستي ايمان مي‌آورند و پاية محكمي براي سير انساني خويش برمي‌گزيدند، كوتاه آمدند و از سير در تعالي انساني محروم شدند. يكي از اين اقوام، بني‌اسرائيل بودند كه چون حضرت موسي(عليه السلام)سخن از خدا و قيامت و وحي و اين گونه حقايق را پيش كشيد، در پاسخ به پيامبر خدا گفتند: لَن نُّؤْمِنَ لَكَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً؛ هرگز به تو ايمان نياوريم، جز آنكه خداي را آشكار ببينيم.
خطبه دوم
حجت الاسلام و المسلمین در خطبه دوم با توجه به روز قدس راجع به فلسطین بیان داشتند:
اصل ماجرای فلسطین این است که یک عده از یهودیان متنفّذ در دنیا به فکر ایجاد یک کشور مستقل برای یهودیها افتادند. از فکر این‌ها دولت انگلیس استفاده کرد و خواست مشکل خود را حل کند.
بنابراین، در درجه‌ی اوّل کمک کشور انگلیس و بعضی کشورهای غربی دیگر بود. بعد این‌ها بتدریج از انگلیس جدا و به امریکا متّصل شدند. امریکا هم این‌ها را تا امروز زیر بال خودش گرفته است. این‌ها به این معنا کشوری به وجود آوردند و آمدند کشور فلسطین را تصرّف کردند.
هاشمی در ادامه بیان داشت:
این تسلّط غاصبانه‌ی صهیونیستها بر فلسطین سه رکن داشت: یک رکنش عبارت از قساوت با عربها بود. برخوردشان با صاحبان اصلی، با قساوت و با سختی و خشونت شدید همراه بود. با این‌ها هیچ‌گونه مدارا نمی‌کردند. رکن دوم، دروغ به افکار عمومی دنیا بود. رکن سوم هم ساخت‌وپاخت، مذاکره و به قول خودشان «لابی» است. بنشین با این دولت، با آن شخصیت، با آن سیاستمدار، با آن روشن‌فکر، با آن نویسنده، با آن شاعر، صحبت و ساخت کن!
اما بعد از انقلاب اسلامی سه اتّفاق مهم افتاد. یکی اینکه نهضت فلسطین که یک نهضت غیر دینی بود به یک نهضت اسلامی تبدیل شد و مقاومت اسلامی به وجود آمد و رنگ اسلامی گرفت. همان مبارزانی هم که از بیرون مبارزه می‌کردند مثل کسانی که از لبنان یا مناطق دیگر به اسرائیل حمله می‌کردند و به آن‌ها ضربه می‌زدند با انگیزه‌ی اسلامی، که یک انگیزه‌ی بسیار قوی است، وارد میدان شدند. ثانیاً «انتفاضه» به وجود آمد. «انتفاضه»، یعنی قیام و شورش در داخل سرزمین و وطن مغصوب. از این قیام می‌ترسند؛ چون برایشان خیلی مهمّ است. البته سعی می‌کنند مطلب را آن‌چنان که هست، منعکس نکنند؛ و سوم ایجاد جبهه مقاومت در منطقه علیه اسرائیل و امریکا.
ارکان نظام صهیونیستی متزلزل است؛ لذا این‌ها الآن مجبورند که با دولتهای منطقه هرطور هست، مسأله‌ی صلح را تمام کنند، تا بتوانند به مسأله‌ی داخلی خودشان برسند. به وجود آوردن داعش و مشغول کردن مسلمانان نیزدر همین راستا صورت گرفت.
هاشمی در قسمتی دیگر از خطبه دوم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در مراسم ارتحال حضرت امام به راهکارهای مقابله و مبارزه در برابر دشمنان اسلام و نظام اسلامی پرداختند و بیان داشتند:
اوّلاً باید با برخورد شجاعانه و فعّال در مقابل دشمنان، قدرتمندانه و به‌صورت فعّال ایستاد.
دوّم: برخورد عاقلانه و به دور از احساسات.
سوّم: تمرکز بر مسائلی که در اولویت قرار دارد و پرهیز از مسائل حاشیه ای.
چهارم: اعتماد به توانایی‌های مردم؛
پنجم: بی‌اعتمادی به دشمن
ششم: اهتمام به همبستگی و اتّحاد ملّت؛
هفتم: ایمان و اعتقاد راسخ به نصرت الهی و به وعده‌ی الهی.

 

 

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2090680
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
964
1756
39008
55052