پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمدآباد در خطبه اول در ادامه مباحث خطبه های قبب به موانع ایمان پرداختند و بیان داشتند:

مي‌توان گفت كه در قرآن موانع ايمان و عوامل سقوط به طور كلّي در سه عنوانِ عام و وسيع و در عين حال مربوط به يكديگر قرار مي‌گيرند كه عبارت‌اند از: هواي نفس؛ دنيا‌گرايی؛ شيطان.
هاشمی ادامه داد: به طور كلّي عواملي را كه سبب ضعف ايمان، سلب ايمان يا تحقق نيافتن ايمان مي‌شوند، مي‌توان تحت عنوان عامِّ «هواي نفس» مطرح و بررسي كرد. هواي نفس دل آدمي را مي‌ربايد و به يک معنا نمي‌گذارد دلي براي او باقي بماند تا محلي براي ورود ايمان شود.
بايد در مقابل انگيزه‌هاي شيطاني، از راه انديشة درست، انگيزه‌هاي رحماني را ايجاد يا دقيق‌تر بگوييم بيدار و هشيار كرد، چراكه انگيزه‌ها، به طور كلّي اعم از شيطاني يا رحماني، فطريِ هستند و در سرشت انسان جاي دارند؛ با اين تفاوت كه در بسياري از موارد، عوامل و اوضاع خارجي سبب مي‌شوند تعدادي از آنها شكوفا، زنده و فعّال و احياناً در نهايت يكّه‌تاز ميدان نفس انسان شوند و اكنون كه ما مي‌خواهيم آنها را از تاخت‌و‌تاز بازداريم و در جايگاه اصلي خود قرار دهيم تا از گليم خويش پا را درازتر نكنند، لازم است در برابر آنها نيروي ديگري ايجاد و انگيزة ديگري را تقويت كنيم در حدّي كه بتواند بر آنها غالب شود.
هاشمی در مورد دنیاگرایی بیان داشت: زندگي در دنيا اشكالي ندارد، ولي دلبستگي به آن زيانبار و خطرناك است. در نهج‌البلاغه آمده است كه شخصي در حضور علي(عليه السلام) دنيا را نكوهش كرد؛ آن حضرت با تندي به او فرمود: «چرا دنيا را مذمّت مي‌كني؟! دنيا محل پرورش و تكامل دوستداران خداوند است». زندگي دنيا مذمّت ندارد؛ بلكه برخورد ما با دنياست كه مي‌تواند صحيح يا غلط باشد. از آنجا كه متعلّق و موضوع برخورد انسانْ دنياست، گاهي به تبع رفتار انسان، دنيا نكوهش مي‌شود؛ نكوهشي كه در اصل به رفتار اختياري انسان تعلق دارد كه موضوع اخلاق و متعلّق ارزش يا ضد ارزش اخلاقي قرار مي‌گيرد.
خطبه دوم
حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم با اشاره به سوم خرداد و گرامی داشت فتح خرمشهر به راههایی که در قرآن برای مقابله در برابر مستکبرین ارائه شده پرداختند و بیان داشتند: اولین راه کار صبر و استقامت است. قرآن در آیه 137 سوره اعراف می فرماید: مشرق‌ها و مغرب‌های پربرکت زمین را به آن قومِ به ضعف کشانده شده (زیر زنجیر ظلم و ستم)، واگذار کردیم و وعده نیک پروردگارت بر بنی‌اسرائیل، به خاطر صبر و استقامتی که به خرج دادند، تحقّق یافت و آنچه فرعون و فرعونیان (از کاخ‌های مجلّل) می‌ساختند، و آنچه از باغ‌های داربست دار فراهم ساخته بودند، در هم کوبیدیم!
در این آیه خداوند، پیروزی بنی‌اسرائیل را محصول شکیبایی آن‌ها در مبارزه با فرعونیان می‌داند و صبر و مقاومت را شرط پیروزی بر مستکبران معرفی کرده و می‌فرماید: مستضعفان و ملتی که صابر و مقاوم باشند وارثان زمین‌اند.
دومین راه کار پیروی از رهبری شایسته می باشد. وجود رهبری شایسته و جمع شدن یاران و افراد جامعه گرد محور او از ضروریات مبارزه با استکبار است. رهبر صالح و نیروی انسانی دو شرط اساسی برای مبارزه با ستمگران است. رهبری انقلاب بارها و بارها خطر اعتماد به غرب را هشدار دادند و مسئولین توجهی نکردند تا امروز ما مواجه با خسارت شویم.
سومین تذکر اتحاد و انسجام است. یکی از راه‌های سلطه مستکبرین بر مردم و به استضعاف کشیدن آن‌ها ایجاد تفرقه است. نقطه مقابل تفرقه اتحاد است پس برای مبارزه با مستکبرین باید در جهت مخالف تفرقه گام برداشت و با وحدت و انسجام ضربه مهمی بر آن‌ها وارد کرد.
چهارمین راه کار برخورد تهاجمی است. مستکبر مانند حیوانی است که اگر به آن حمله کنی عقب‌نشینی می‌کند و اگر از آن بترسی و گریز کنی دنبال می‌آید. وجود این روحیه در مستکبرین اقتضا می‌کند که مردم مستضعف همواره در برابر آن‌ها موضع تهاجمی اتخاذ کنند تا آنان زمینه پیشروی پیدا نکنند. ستمگران اهل شفقت و دلسوزی نیستند لذا بعد از استعمار بر آن ملت رحم نمی‌کنند و دست از استعمار برنمی‌دارند. به همین خاطر است که رهبر انقلاب در سخنرانی اخیر خود فرمودند: «آنچه من الان مطرح میکنم این است؛ چند مسئله‌ی حقوق بشری در مورد آمریکا وجود دارد که سازمان ملل جدّاً باید اینها را دنبال کند. این پرونده‌ها حل‌نشده است، تمام‌نشده است، نیمه‌کاره‌مانده است که بعضی‌ها اصلاً از اوّل هم دنبال نشده».

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2090599
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
883
1756
38927
55052