پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

خطبه اول
حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمدآباد در خطبه اول پس از دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، ارزش و اهمیت تقوی و پاکدامنی را با اشاره به کلامی از امیرالمومنین در نهج البلاغه پی گرفتند که

حضرت می فرماید: اى بندگان خدا! شما را به تقواى الهى سفارش می ‏كنم، كه زاد و توشه سفر قيامت است. تقوا توشه ‏اى است كه به منزل می رساند، پناهگاهى است كه ايمن می گرداند.
بهترين گوينده آن را به گوش مردم خوانده و بهترين شنونده آن را فرا گرفت، پيامبرى كه بهتر از هر كس سخن را به گوش مردم رساند. پس خواننده، دعوت خود را به خوبى شنواند، و شنونده خود را رستگار گرداند. اى بندگان خدا! همانا تقواى الهى دوستان خدا را از انجام محرّمات باز میدارد، و قلب‏هايشان را پر از ترس خدا می‏سازد، تا آن كه شب‏هاى آنان با بى خوابى و روزهايشان با تحمل تشنگى و روزه ‏دارى، سپرى میگردد، كه آسايش آخرت را با رنج دنيا و سيراب شدن آنجا را با تحمل تشنگى دنيا به دست آوردند. اجل و مرگ را نزديك ديده و در اعمال نيكو شتاب كرده‏ اند، آرزوهاى دنيايى را دروغ خواندند و مرگ به درستى نگريستند.

خطبه دوم
حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم پس از دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و تشکر از آنها به خاطر حضور در نماز جمعه، به بحث شعار سال پرداختند و بیان داشتند: رهبر معظم انقلاب امسال را "سال حمایت از تولید ملی" نام گذاری کردند و در سخنرانی خود در حرم رضوی در این رابطه الزاماتی را هم برای مسئولین و هم برای مردم برشمردند.آنچه که مربوط به مردم است، این است که نسبت به مصرف کالای داخلی تعصب داشته باشیم و تا جایی که ممکن است از تولیدات داخلی استفاده کنند. این باعث رونق تولید و ایجاد اشتقال می شود.
هاشمی در فرازی دیگر از خطبه دوم به بحث عوام و خواص که سالها پیش رهبر انقلاب مطرح کردند پرداختند و بیان داشتند: مردم جامعه به عوام و خواص تقسیم می شوند. خواص کسانی هستند که اهل فکر و تحلیل هستند و بر اساس آن موضع گیری می کنند. عوام کسانی هستند که صرفا دنباله رو خواص هستند و از خود هیچ تحلیل و تفکری ندارند.
در جامعه اسلامی ما خواص که خواص اهل حق هستند ، اگر به وظیفه خود عمل کنند، و هر کجا که لازم باشد ورود پیدا پیدا کنند و موضع گیری صمیمی داشته باشند، جامعه رو به پیشرفت و تعالی خواهد بود، ولی اگر در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند، جامعه به سمت ظلالت و گمراهی و سرنگونی پیش خواهد رفت.
هاشمی در ادامه، بیان داشت: مهمترین ویژگی و خصلتی که خواص جامعه باید داشته باشند تقوای الهی است. اساس تقوا است و ملاک و ارزش پرهیزکاری است. شخصی که با تقوا شد بر اثر آن بصیرت پیدا می کند و میتواند نفش خود را به عنوان خواص در جامعه به نحو مطلوبی انجام دهد. باید دقت داشت، بصیرت با شعار، ادعا، مطالعه و مسائلی از این قبیل بدست نمی آید، آنچه محور بصیرت است تقوای الهی است.

 

 

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2196182
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
254
776
33552
53254