پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

حجت الاسلام هاشمی در خطبه اول پس از دعوت نمازگزاران به تقوای الهی به یکی دیگر از عوامل سازگاری در محیط خانواده پرداختند

و بیان داشتند: هدیه دادن از امور پسندیده ای است که آثار مثبت و ارزنده ای را در روابط انسانی بر جا می‌گذارد. این امر تاثیر ویژه ای نیز بر روابط همسران و ایجاد سازگاری و آرامش در میان آنان خواهد گذاشت.

آثار هدیه در سازگاری همسران

اعطای هدیه به همسر از زوایای گوناگونی به سازگاری همسران کمک می کند؛ از جمله: 1- پاکسازی اخلاقی

یکی از مهمترین اموری که در سازگاری همسران ایفای نقش می کند، عاری بودن آنها از اخلاق و صفات ناپسند است، به طوری که در بسیاری از درگیریها و مشاجرات خانوادگی ردپای یکی از ویژگیهای نامطلوب اخلاقی دیده می شود. از آنجا که هدیه دادن، بهبود بسیاری از این صفات ناپسند را به دنبال دارد می تواند به آرامش و تفاهم همسران در زندگی مشترک بینجامد.

2- جلب محبت

هدیه علاوه بر آن که کینه را از دل هدیه دهنده و هدیه گیرنده خارج می سازد، باعث ایجاد محبت و مودت میان آنان نیز می شود. در روایات متعددی جلب محبت از جمله نتایج طبیعی هدیه دادن به شمار آمده است.

انگیزه و نیت هدیه

هدیه دادن به همسر می تواند به انگیزه های مختلفی صورت پذیرد. بر اساس روایتی از امام صادق (ع) هدیه بر سه نوع است؛ گاهی هدیه به همسر به منظور جبران هدیه ای است که وی عطا کرده است. همچنان که گاهی هدف از هدیه آن است که همسر آن را جبران کند و در مقابل، او نیز هدیه ای ببخشد. هدیه دادن با این دو انگیزه نیز، برخی از آثار هدیه را به همراه دارد؛ ولی بهترین انگیزه در تقدیم هدیه آن است که جلب نظر محبت خداوند در آن مورد توجه باشد.

خطبه دوم

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر و تبریک این ایام به ملاک ها و معیارهای سنجش یک نظام پرداختند و بیان داشتند، اگر بخواهیم یک نظامی را بسنجیم و میزان موفقیت آن را ارزیابی کنیم باید به سه مولفه توجه داشته باشیم. اولا امکانات و فرصتها و ابزاری که در اختیار دارد. ثانیا موانعی که نظام با آنها روبرو بوده است و ثالثا: اهدافی که نظام آنها را برای خود مشخص کرده است. با توجه به موانع و امکانات و حرکت در مسیر رسیدن به اهداف می توان میزان موفقیت یک نظام را ارزیابی کرد.

نظام اسلامی نیز از امکانات و فرصتهای مادی و معنوی برخوردار بوده که از جمله آنها، دین اسلام و تشیع مردم ، جمعیت جوان کشور و منابع طبیعی از قبیل نفت، گاز و معادن می باشد. از طرفی موانع زیادی نیز بر سر راه آن بوده است از جمله رشد جمعیت، کارشکنی منافقین داخلی، عدم اعتقاد برخی مسئولین به نظام اسلامی و دشمنان خارجی، از طرفی نظام اسلامی در صدد است که جامعه اسلامی را هدایت کند و آن را به حیات طیبه برساند. وقتی این مولفه ها را در نظر بگیریم می بینیم نظام اسلامی موفق بوده است.

 

 

 

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2012802
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
891
1937
16182
57870