پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه محمدآباد جرقویه

پس از مانور کم‌اثر با ایرباس و بوئینگ دولت یازدهم بالاخره هواپیمای روسی خرید!

پایگاه خبری اسپوتنیک اظهار کرد مقامات روسی اعلام کردند که یکصد فروند هواپیمای مسافربری سوپرجت سوخو، با کیفیت بالا و ظرف مدت کمتری نسبت به هواپیماهای بوئینگ و ایرباس، تحویل داده می‌شوند.

در حالیکه مذاکرات تحویل یکصد فروند هواپیمای مسافربری سوپرجت سوخو روسی به ایران، از اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی کلید خورده است؛ با رفع نسبی تحریم‌ها از ایران، شرایط فروش آنها تسهیل پیدا کرده است.

چندی پیش ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بعد از دیدار با حسن روحانی گفت: مذاکرات در مورد صادرات این یکصد فروند هواپیما مسافربری و چرخ‌بال‌های پزشکی به ایران، در حال پیشرفت است.

در همین حال، مدیرعامل شرکت روس ایران اکسپو ...به این نکته اشاره کرد که هواپیماهای سوپرجت سوخو، دو موتوره هستند و قادر به جابجایی ۹۸ مسافر در مسیری به مسافت ۲ هزار و ۷۰۰ مایل هستند و هزینه هر فروند ۳۶‌میلیون دلار است.

در همین رابطه وزیر انرژی روسیه هم گفت: در حال حاضر ایران، قرارداد خرید ۱۲ فروند هواپیمای سوپرجت ۱۰۰ سوخو را محکم کرده است.

...از سوی دیگر برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد پایه‌های معامله بوئینگ و ایران به لرزه افتاده است. سی‌ان‌ان در این رابطه گزارش داده است که با تحریم‌های تلافی‌جویانه ایران علیه شرکت‌های آمریکایی، روابط بد ایران و آمریکا به سمت بدتر شدن رفته و معامله 8 میلیارد دلاری با بوئینگ به خطر افتاده است...

سی ان ان نوشته که در ماه ژوئن (حدود 2 ماه دیگر)، فرمان اجرایی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا برای تعلیق تحریم‌های ایران منقضی می‌شود و ادامه حیات همه تعاملات پسابرجامی ایران و آمریکا در گروی تمدید این حکم با امضای دونالد ترامپ خواهد بود؛ ترامپی که برجام را «بدترین توافق تاریخ آمریکا» می‌خواند.

...این اقدام دولت در گرایش به خرید هواپیماهای روسی در کنار ابهامات متعدد دیگری که پیش از این به عنوان موانع اساسی قرارداد با ایرباس و بوئینگ مطرح می‌شد، بر کم‌اثر بودن تبلیغات دولت برای خرید هواپیما در پسابرجام صحه می‌گذارد.علاوه بر این در سالیان گذشته بارها از حضور هواپیماهای روسی در آسمان ایران انتقاد شده و یکی از دستاوردهای برجام، خرید هواپیما از اروپا و آمریکا عنوان می‌شد اما دولت یازدهم با خرید هواپیما از روسیه این سخنان را هم زیر سوال برد.

کانال رسمی روزنامه کیهان در تلگرام

شعار سال 97

97

اوقات شرعیآمار بازدید سایت

2090605
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این ماه
بازدید ماه قبل
889
1756
38933
55052